ساب سیژن(subcision) چیست؟

ساب سیژن روشی است ساده و سر پایی و بی خطر ، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) نظیر جای جوش – جای بخیه و آبله مرغان و … ساب سیژن و آر-اف فرکشنال در کنار هم بهترین درمان جهت اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) محسوب می شوند. از آنجا که عامل اصلى فرورفتگى پوست، درمحل جوشگاه هاى آکنه،چسبندگى و فیبروز زیر آنست که موجب کشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن میگردد، آزادسازى این چسبندگى ها بخش مهم و ضرورى براى درمان اینگونه ضایعات پوستى می باشد.
ساب سیژن سطح اسکار را از اتصال زیرین آزاد می کند و منجر به ایجاد بافت همبند جدید در نزدیکی اسکار می شود ( بدون صدمه به سطح پوست) . بنابراین ساب سیژن یک متد بسیار با ارزش است ولی برای حصول نتایج بهتر و سریعتر این روش با متد وکیوم همراه می شود وکیو م روشی بسیار آسان و کوتاه مدت است که با یک پروتکل خاص بعد از ساب سیژن انجام می شود.
تعیین تعداد جلسات ساب سیژن بسته به جنس پوست و نوع و عمق اسکار متفاوت است . درمان اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) پس از انجام ساب سیژن با لیزر فرکسل ادامه داده می شود .

روشهاى انجام ساب سیژن

١-روش قدیمی: با استفاده از سوزن نوکور که شبیه نیزه بوده و پزشک بعد از واردکردن آن به بافتهاى زیر پوست و حرکت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافتهاى فیبروتیک و چسبندگى ها و بعضاً ایجاد خونریزى و هماتوم مى کند.
ساب سیژن با این روش، علیرغم اینکه هدف درمان که پاره کردن باندهاى فیبروتیک است را محقق میکند، ولى به علت عوارض ناخواسته مثل کبودى شدید صورت، ایجاد جوشگاه هاى جدید ناشى از ورود خود سوزن نوکور، درد نسبتاً زیاد و گاهى تشدید فرورفتگى و چسبندگى ها و ایجاد لک و تیرگى هاى مقاوم،چندان محبوب و متداول نیست.
٢-روش جدید: این روش که با استفاده از وسیله ساب سیژن ابداعى توسط آقاى دکتر باریک بین (dr BB subcision device)
انجام میشود،تحول اساسى در درمان جاى جوش، جاى زخمهاى وسیع نظیر سالک، چین و چروک هاى عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و….، جوانسازى پوست در پوستهاى مسن و دچارچروک هاى وسیع ایجاد کرده است.
این تکنیک،علاوه براینکه معایب و محدودیتهاى روش مرسوم (بااستفاده ازسوزن نوکور) راندارد،مزایاى متعددى به شرح ذیل دارد:
نتایج درمانى عالى،امکان استفاده درهمه تیپ هاى پوستى ، مدت زمان نقاهت کوتاه(٣-٢ روز) ،قابلیت انجام درهمه ى فصول و عدم محدودیت ازنظرمواجهه باآفتاب،امکان استفاده ى همزمان از RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک جلسه همزمان

چه افرادى کاندیدمناسب براى ساب سیژن هستند؟

افرادمبتلا به جوشگاه هاى عمیق آکنه
افراد با چین نازولبیال (خط خنده ) عمیق
افراد مسن با چین وچروک هاى واضح وآسیب هاى ناشى ازآفتاب
افراد با جوشگاه(اسکار) هاى وسیع فرورفته

 

در پایان، ذکر این نکته ضرورى است که بهترین ومؤثرترین روش درمان جاى جوش بویژه اگرعمیق باشد؛ ترکیبى ازچندروش درمانى و استفاده از روش هاى تکمیلى مثل لیزردرمانى ،RF   و لایه برداری علاوه برساب سیژن خواهدبود، پس بهتر اینست که با در نظر داشتن اصل تقدم پیشگیرى بر درمان،تلاش کنیم تا قبل ازاینکه جوش به جوشگاه تبدیل شود،آکنه یا جوش را بطورجدى درمان کنیم.

 

قبل از انجام ساب سیژن :

۱ – شب قبل از سابسیژن حمام نمایید.
۲- قبل از ساب سیژن، صورت را با آب و صابون شستشو داده و چربی، دارو و یا مواد آرایشی را پاک نمایید.
۳- در صورت ابتالء به دیابت، فشار خون، بیماریهای خاص یا مزمن داروهای خود را پس  از مشورت با پزشک معالج ،طبق روال قبل مصرف نمایید.
۴- در صورت مصرف وارفارین، هپارین وآسپرین ،از ۳ روز قبل دارو را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمائید.
۵- در صورت ابتالء به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و … به پزشک معالج اطلاع دهید.
۶- در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک اطالع دهید.
۷- اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتالء به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.
۸- در صورت مصرف هر گونه دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به پزشک معالج اطلاع دهید.
۹- بیماران مبتال به آکنه فعال (جوش ) نیاز به درمان موفق آکنه قبل از انجام ساب سیژن دارند.
۱۰- در بیماران با سابقه تبخال،قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز می شود و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه می یابد.
۱۱- در صورت تجویز قرص آسیکلوویر توسط پزشک معالج،دارو را قبل از انجام ساب سیژن طبق دستور مصرف نمائید.