سابسیژن یکی از محبوب ترین روش های درمانی جهت التیام و احیای جای جوش به شمار می‌رود. یک روش درمانی کاملاً تخصصی و پیشرفته که به لطف آن می‌توان انواع مختلف اسکار آکنه (کمندی (Tethered)، غلطکی (Rolling)، لنگری (Anchored) و چسبیده به لایه زیرین (Bound down)) را مداوا کرد.

اسکارهای آکنه غالباً بر روی گونه، چانه و شقیقه ظاهر می‌شوند. برای گرفتن بهترین نتیجه باید متدی را انتخاب کنید که برای آن نوع منحصر به فرد از اسکار شما مناسب تر است. گونه های متفاوت اسکار آکنه در ۸۰ درصد موارد به روش سابسیژن خیلی بهتر از لیزر،میکرونیدلینگ و پیشرفته ترین لیزرهای روز جواب می‌دهند، چون اغلب بیماران از وجود اسکارهای کمندی رنج می‌برند که این نوع اسکار باید به صورت افقی بشکند. حال آن که لیزرها، غلطک های پوستی (درما رولر) و میکرونیدلینگ در راستای عمود نفوذ می‌کنند. در سابسیژن اسکارها را در راستای افق می‌برند تا اسکار از پوست جدا شده و دیگر حالت فرورفته نداشته باشد.

سابسیژن برای درمان اسکار آکنه من مؤثر و کارآمد است؟

مهم ترین گام در مسیر درمان جای جوش شناسایی و تشخیص نوع آن است. اسکارهای کمندی، چسبیده به لایه زیرین و غلطکی با تغییر دادن حالت صورت قابل رویتند. اگر به هنگام لبخند زدن یا تغییر دادن حالت صورت فرورفتگی های پوست نمایان شود، بدین معناست که اسکار به ساختارهای زیرین پوست نظیر ماهیچه ها و SMAS (سیستم ماهیچه های وتری صورت) چسبیده است. در چنین شرایطی باید پیش از هر اقدامی این اسکارها را آزاد و ارتباطشان را با لایه زیرین پوست قطع کرد. دستگاه های لیزر و میکرونیدلینگ عمقی نمی‌توانند تا این عمق نفوذ کنند، در نتیجه چنین روش هایی بر روی اسکارهای چسبیده به لایه زیرین تأثیری نخواهند داشت.

سابسیژن چیست؟

در سال ۱۹۹۵ دو متخصص پوست در نیویورک موفق به ابداع این روش شدند. کلمه سابسیژن از این عبارت گرفته شده است: “جراحی

 زیرپوستی بدون شکاف”. این دو پزشک در گزارش ابتدایی خود به این نکته اشاره می‌کنند که فاصله زمانی میان جلسات درمانی ۳ تا ۶ هفته در نظر گرفته شد و برای درمان انواع متفاوت جای جوش ۳ تا ۶ جلسه کفایت می‌کند. برای درمان بخش های فرو رفته و برآمده به جلسات درمانی بیشتر با فاصله زمانی ۴ هفته نیاز است. در این پژوهش بیماران ۳ تا ۱۰ جلسه درمانی را پشت سر گذاشتند.

انواع مختلف سابسیژن

در این مقاله قصد داریم شما را با روش اصلی و اولیه سابسیژن آشنا کنیم و از فراز و نشیب هایی بگوییم که سابسیژن در سه دهه اخیر از سر گذارنده است. در تکنیک اصلی و اولیه از سوزن های تحت جلدی اریب با سایز ۲۵ تا ۲۷ استفاده می‌شود. از آن زمان تا کنون تغییرات بسیاری در این روش اعمال شده و تکنیک های مختلفی به آن اضافه شده اند که از آن میان می‌توان به تکنیک های تیغه ای، سوزن نیکور سایز ۱۸ و سوزن هایی با سایز ۱۸، ۲۱، ۲۳، ۲۷ و ۳۰ اشاره داشت.

در ابتدا دو تکنیک سابسیژن با نام تکنیک برف پاک کن شیشه جلو (Windscreen Wiper) و سابسیژن لیپوساکشن عرضه شد. در این دو تکنیک پیوند میان اسکار و سطح شکسته می‌شود.

تکنیک تلفیقی سابسیژن و تزریق خونی که از خود فرد گرفته شده است.

قدمت این تکنیک حدوداً ٢٠ سال است که در دو مرحله سابسیژن اسکار آکنه و تزریق خون گرفته شده از فرد به انجام می رسد. در این روش خون به مانند حائلی عمل می‌کند که مجال شکل گیری دوباره را از اسکارها می‌گیرد. این تکنیک مزایای منحصر به فردی دارد و باعث می‌شود اسکارها به طور چشمیگیری التیام یابند، با این وجود خالی از عیب و نقص نیست و ممکن است محل تحت درمان در اثر تزریق خون برآمده شود. امروزه متد های متنوع دیگری جایگزین این تکنیک شده اند.

تکنیک تلفیقی سابسیژن و پیوند پوست

در این روش شکاف بسیار ریزی در محل فرورفتگی های اسکار ایجاد می‌شود. این شکاف به نوبه خود باعث آزاد شدن و قطع ارتباط اسکار با لایه زیرینش خواهد شد. در مرحله بعد با استفاده از لیزر CO2 پوست از ناحیه پشت گوش فرد گرفته شده، در محل اسکار قرار می‌گیرد و بخیه زده می‌شود. سپس برای مدت ٣ تا ۴ روز اسکار به حال خود رها می‌شود. این تکنیک برای اسکارهای فرو رفته و آتروفیک بسیار خوب و ایده آل است. اما در ١٠ درصد موارد زخم های التهابی در موضع تحت درمان شکل می‌گیرد که برای درمان آن می‌بایست شکافی در محل ضایعه ایجاد شود یا با تزریق داروهای استروئیدی نسبت به رفع آن اقدام کرد. در حال حاضر روش های دیگری جایگزین تکنیک تلفیقی سابسیژن و پیوند پوست شده اند اما هنوز در بسیاری از کلینیک ها استفاده از این تکنیک رواج دارد. توجه داشته باشید که این تکنیک حتماً باید به وسیله یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست انجام شود.

تکنیک تلفیقی سابسیژن و PRP

این تکنیک همین اواخر ارائه شد و در آن از PRP به عنوان یک حائل بهره می‌گیرند. منظور از PRP، پلاکت های غنی شده پلاسماست که حاوی مقادیر بسیار زیادی فاکتور رشد و سایتوکین می‌باشند و از پلاکت های خون فرد مشتق شده اند. این روش تا حد زیادی به تکنیک تلفیقی سابسیژن و تزریق خون شباهت دارد؛ ابتدا با یک برش اسکار فرورفته/آتروفیک از لایه زیرین جدا شده و بی درنگ به موضع تحت درمان PRP تزریق می‌شود. چگالی پلاکت های غنی شده پلاسما از خون کمتر است در نتیجه عوارض جانبی این روش هم به مراتب کمتر از تکنیک سابسیژن و تزریق خون خواهد بود. یک تکنیک عالی و تحسین برانگیز که می‌بایست تحقیق ها و پژوهش های بیشتری حول محور آن صورت پذیرد و کارآیی و تأثیر آن در درمان جای جوش بررسی گردد.

تکنیک تلفیقی سابسیژن و مواد پر کننده (Filler)

این تکنیک نخستین بار دو سال پیش مطرح شد. تا جایی که اطلاع دارم، تنها یک مقاله در این خصوص به رشته تحریر در آمده است؛ یکی از محبوب ترین روش هایی است که در این کلینیک برای درمان جای جوش به کار گرفته می‌شود. مواد پرکننده را نمی‌توان به تنهایی برای درمان جای جوش استفاده کرد چون این مواد نقش یک حائل یا واسط را ایفا می‌کنند. در این تکنیک ابتدا از طریق سابسیژن اسکار را آزاد و از لایه زیرینش جدا می کنند. نتایج حاصل از سابسیژن دائمی و همیشگی است اما ماندگاری مواد پرکننده در بهترین حالت حداکثر یک تا دو سال می باشد. مقدار بسیار اندکی از ماده پر کننده (مثلاً ٠.٢۵ میلی لیتر) به محل اسکار تزریق می‌شود. این ماده به عنوان یک حائل و میانجی عمل می‌کند و نمی‌گذارد اسکار بار دیگر به لایه زیرین خود بچسبد.

تکنیک تلفیقی سابسیژن و به بیرون مکیدن پوست

یک تکنیک کاملاً جدید و بدیع که با استفاده از یک دستگاه مکنده پوست به سمت بیرون کشیده می‌شود تا مبادا اسکار بار دیگر به لایه زیرینش پیوند بخورد. این روش بسیار جدید و نوپاست و هنگامی که با سابسیژن ترکیب می‌شود تأثیر بسزایی در بهبودی جای جوش خواهد داشت و عملکرد این تکنیک تلفیقی به مراتب بهتر از تکنیک سابسیژن معمولی است. اما از نقطه نظر من استفاده از پلاکت های غنی شده پلاسما و مواد پرکننده تأثیر و بازدهی بیشتری داشته، معقولانه تر بوده و نتایج حاصل از آنها برای مدت زمان بیشتری دوام دارد، به علاوه بیماران در حین درمان احساس راحتی می کنند. با این اوصاف، متخصصین حاذق بسیاری را می شناسم که این روش را به کار می گیرند و کیفیت کارشان ستودنی و قابل تقدیر است.

چشم انداز جدید سابسیژن

روش های روز دنیا و ترکیب آنها با یکدیگر سهم بسزایی در التیام و بهبود اسکار های آکنه داشته است. اغلب بیمارانی که به این عارضه دچارند، گونه های متفاوتی از اسکار را در صورت خود دارند که از آن میان می‌توان به اسکارهای غلطکی، آتروفیک، یخ شکن (Ice Pick) و Box car اشاره داشت. غالباً سابسیژن را با تکنیک های انرژی محور میکرونیدلینگ همچون Intensif System یا Infini RF ترکیب می‌کنم.

به طور خلاصه می توان گفت استفاده از سابسیژن در درمان انواع مختلف اسکار آکنه حرکتی زیرکانه و موفقیت آمیز است. من شخصاً این روش را بر لیزر درمانی ترجیح می‌دهم چرا که نتایج حاصل از آن قابل پیش بینی است. البته هنوز هم از روش های لیزر درمانی نظیر دستگاه های تمام فرسایشی بازسازی کننده سطح پوست برای التیام بخشیدن به ظاهر اسکارهای آکنه استفاده می‌کنم اما این روش تنها زمانی کاربرد دارد که اسکار آکنه از نوع Box car باشد. از دیگر دستگاه های لیزر مورد استفاده در این مرکز می‌توان به لیزرهای فرکشنال نظیر اوربیوم، CO2 و Profractional اشاره داشت.

در آینده روش های بهتر و پیشرفته تری برای درمان جای جوش ارائه خواهند شد و می‌توان آینده بسیار خوب و روشنی برای این عارضه متصور گشت، چرا که این روزها دانشمندان آمریکایی در حال تحقیق بر روی سلول های بنیادین هستند تا بتوانند راهی برای ترمیم بافت پوست در محل اسکار آکنه بیابند. با دست یافتن به چنین دانشی می توان ساختار و مدل اسکارها را بازسازی و کلاژن سازی را تحریک کرد. در دهه های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در زمینه بازسازی و احیای اسکار آکنه حاصل شده و مزایای بسیاری برای بیماران مبتلا به این عارضه به ارمغان آمده و آنها می‌توانند به آینده امیدوار و دل خوش باشند.

سال گذشته مقاله ای منتشر شد که نشان می‌داد، استفاده هم زمان از دستگاه های فرکشنال، Oratane و Accutane و سابسیژن بلامانع بوده و هیچ خطری در پی نخواهد داشت. به عبارت دیگر، نیازی نیست بیماران ۶ تا ١٢ ماه برای پاک و محو شدن اسکار های آکنه منتظر بمانند و سپس روش های ترمیمی را به کار گیرند. درمان زودهنگام اسکارهای آکنه، مخصوصاً اسکارهای نوع کمندی و لنگری، با استفاده از میکرونیدلینگ RF و سابسیژن یا سایر تکنیک های غیرتهاجمی نتایج بهتری در بر دارد و جای جوش با سرعت و کیفیت بهتری التیام می‌یابد و دیگر بیماران مجبور نیستند برای باقی عمرشان ظاهر نامناسب اسکارهای آکنه را تحمل کنند.

نقطه ضعف تکنیک سابسیژن در این است که کارآیی و تأثیر آن تا حد زیادی به پزشکی بستگی دارد که این عمل را بر روی پوست پیاده می‌کند. شمار پزشکان آموزش دیده ای که در این زمینه تخصص و تبحر کافی داشته باشند، بسیار کم و اندک است. سابسیژن یک روش جراحی است و دسترسی داشتن به تکنولوژی روز دنیا یک مسئله است و این که بتوانیم از این تکنولوژی به نحو احسن بهره بگیریم، یک مسئله دیگر.

ساب سیژن با استفاده از وسیله ساب سیژن دکتر باریک بین

 (DR BB Subcision Device)

نوآوری جدید برای درمان جوشگاههای آکنه، سلولیت و جوانسازی پوست

تعریف ساب سیژن:

ساب سیژن عبارتست از آزاد کردن بافتهای همبندی سفت یا به عبارتی بافت های فیبروتیک توسط وسیله ای، که بطور استاندارد از سوزنهای خاصی بنام سوزن نوکور استفاده می شود. این عمل بویژه برای درمان جوشگاههای عمیق ناشی از جوش های جوانی (آکنه) کاربرد دارد. چنین می توان تصور کرد که یک عامل مهم فرورفتگی ها در مورد جوشگاههای آکنه وجود چسبندگی ها و فیبروز زیر آنهاست که موجب  کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می گردند. همچنین در مورد چینهای عمیق استاتیک مثلا در ناحیه خط خنده یا گلابلا (خط اخم بین ابروها) شکستگی الیاف کلاژن و الاستین در عمق چین و بروز فیبروز یکی از علل پایدار ماندن این چینهاست و بازکردن این الیاف در عمق چین میتواند اثر مفیدی در کاستن از عمق این چینها داشته باشد، بدون اینکه ماده ای به عنوان فیلر در عمق چین وارد شود. ساب سیژن روش بسیار موثری برای بهبود  فرورفتگی ها و به داخل کشیده شدنهای اسکارهای آکنه است.

روش های مرسوم :

ü  با استفاده از سوزن نوکور که شباهت زیادی به خنجر دارد در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک شده و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست شروع به بریدن بافتهای فیبروتیک و در بسیاری از موارد ایجاد خونریزی و هماتوم می نماییم. به عبارتی خون در این روش به عنوان یک فیلر طبیعی عمل می کند.

معایب ساب سیژن با استفاده از سوزن نوکور :

 1. دراین روش باید بطور مکرر پوست مورد درمان را بصورت موضعی بی حس کرد که اغلب این کار با درد نسبتا زیادی همراه است و بیمار خاطره خوشی از این روش اغلب نخواهد داشت.
 2. سوراخ کردن های مکرر پوست توسط سوزنهای نوکور-نیازمند  در زیر هر اسکار بطور جداگانه- موجب بجا گذاشتن جوشگاههای خطی در بسیاری از موارد می شود که ظاهر خوشایندی نداشته و گاه مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می نماید.
 3. رخداد خونریزی و تشکیل هماتوم موجب کبود شدگی های وسیع می شود که اغلب بیمار مجبور است چندین روز را در منزل سپری کند و در اجتماع حاضر نشود.
 4. خونریزی رخ داده و هماتوم حاصله در اثر استفاده از سوزن نوکور در طولانی مدت میتواند بدنبال ارگانیزه شدن موجب تشکیل فیبروز مجدد گشته و بتدریج به رخداد فرورفتگی مجدد کمک نماید. بنابراین اگرچه فلسفه باز شدن فیبروز و پاره شدن باندهای فیبروتیک بسیار جذاب و عالیست اما استفاده از روش مرسوم و با استفاده از سوزن نوکور با توجه به معایبی که ذکر شد روش ایده آلی به نظر نمی رسد.

ü  گاه روشهای دیگری را به روش مرسوم با استفاده از سوزن نوکور اضافه می کنند تا میزان بهبودی ارتقا یابد مانند استفاده از مکش یا ساکشن بعد از انجام ساب سیژن که آن نیز با مشکلات  خاص خود همراه است. به عنوان مثال لازم است بیمار چندین جلسه هر روز یا یک در میان به پزشک جهت تکمیل درمان مراجعه نماید.

 تاریخچه ساب سیژن دکتر باریک بین(DR BB Subcision Device)

 از حدود سه سال پیش من با در نظر داشتن لزوم باز شدن فیبروز و چسبندگی های جوشگاه های آکنه قبل از انجام لیزر درمانی یا استفاده از هر روش دیگر که روی پوست کار می کند از جمله پیلینگ یا میکرودرم ابریشن جهت نائل شدن به پاسخدهی حداکثر ، ایده استفاده از میله به جای سوزن به ذهنم رسید. ابتدا شروع به استفاده از آنژیوکت (با تغییر جهت آنژیوکت امکان استفاده از سر بلانت این میله فراهم می شد) و بعد کانولهای تزریق چربی برای عمل ساب سیژن به عنوان وسیله ای جایگزین سوزنهای نوکور کردم. پاسخ دهی خوب بود اما مشکلاتی وجود داشت به عنوان مثال در صورت استفاده از کانولهای یکبار مصرف، بدلیل  شکستگی آن در بافتهای شدیدا فیبروتیک و سفت مجبور به استفاده از چندین کانولا و لذا اسراف قابل توجه می شدیم. سوراخ شدن ناگهانی پوست در حین ساب سیژن نیز اتفاقی بود که گاه پیش می آمد. در سال۱۳۹۱ینجانب با توجه به تاثیر بسیار خوب ساب سیژن توسط کانولا تصمیم به طراحی وسیله ای جهت ساب سیژن گرفتم که هم خوش دست باشد و حتی الامکان پوست را درهنگام انجام کارسوراخ نکند وهم کارایی بالایی در پاره کردن و باز کردن بافتهای فیبروتیک جوشگاههای فرورفته آکنه را در عمق های مختلف داشته باشد. پس از آزمون و خطاهای متعدد، این وسیله طراحی و ساخته شد و با عنوان DR BB Subcision Device ثبت آن به عنوان اختراع در ایران انجام گردیده و مراحل ثبت اختراع آن در امریکا در حال انجام است.

روش کار :

 قبل از شروع کار ابتدا کل ناحیه درگیر توسط محلول تامیسنت (حاوی اپی نفرین، لیدوکائین و نرمال سالین) کاملا متورم و بی حس می گردد. اپی نفرین موجود در این محلول موجب تنگ شدن موضعی عروق شده و احتمال خونریزی را اندک می کند. در این روش ابداعی بجای سوراخ کردنهای مکرر توسط سوزن نوکور فقط از یک سوراخ(ایجاد شده با سرسوزن شماره ۱۸) که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش قرار دارد وارد زیر پوست کل ناحیه شده و عملیات ساب سیژن و پاره کردن بافتهای فیبروتیک را طی مدت کوتاهی (بر خلاف روش مرسوم قدیمی) انجام می دهیم. انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر در محل ساب سیژن موجب سهولت انجام کار و بی خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می گردد. همچنین تورم حاصل از تزریق محلول تامیسنت خود موجب هیدرودیسکسیون و باز شدن بافتهای فیبروتیک می گردد و به نوعی به باز کردن مکانیکی آینده کمک می نماید.

 نوک این وسیله به گونه ای طراحی شده که کند بوده و تیز و برنده نباشد (بر خلاف سوزن نوکور).

نکات و مزایای مهم ساب سیژن با استفاده از وسیله ساب سیژن دکتر باریک بین  (DR BB Subcision Device)

مزایا :

 • در درمان جوشگاههای شدید  و فرورفته آکنه موجب یک تحول اساسی دردرمان میشود و نتایج درمانی سایر اعمال مانند پیلینگ یا لیزر را نیز افزایش میدهد.
 • صرفه جویی در وقت
 • سهولت انجام کار
 • نتایج درمانی عالی
 • استفاده از فقط یک سوراخ  کوچک در هر طرف صورت
 • فقدان خونریزی و کبودی قابل توجه
 • امکان استفاده در همه فنوتیپ های پوستی
 • مدت زمان استراحت کوتاه بیمار( فقط دو تا سه روز تورم دارد)
 • امکان درمان همزمان در یک جلسه با  پیلینگ شیمیایی یا مکانیکی(میکرودرم ابریشن یا درم ابریشن)و یا لیزردرمانی
 • مزیت ویژه این روش بر خلاف لیزردرمانی یا پیلینگ اینست که در هر فصلی قابل انجام بوده و محدودیت خاصی از نظر وجود آفتاب شدید ندارد.
 • این روش نه تنها در درمان اسکارهای آتروفیک آکنه کاربرد دارد بلکه در درمان چینهای عمیق صورت (به عنوان مثال چین نازولابیال) و نیز بهبود قابل توجه هر گونه اسکار آتروفیک و فرورفته (شامل اسکارهای خطی سزارین یا آپاندیسیت یا کوله سیستکتومی) و نیز جوانسازی کلی پوست در پوستهای مسن و دچار سولار الاستوزوسیع و چین و چروک واضح و نیز در بهبود سلولیت در ناحیه ران یا باسن نیز کاربرد دارد.

در این روش از بی حسی ایجاد شده بدنبال تزریق محلول تامیسنت میتوان استفاده بهینه کرد به عنوان مثال شخصا گاهی بیماران را همزمان تحت ساب سیژن برای آزادسازی فیبروز عمقی و لیزردرمانی fractional 2Co  برای بهبود سطحی اسکارها قرار میدهم. یکی از ملاحظات مهم در این مورد ممنوعیت همراهی IPL با ساب سیژن است زیرا بدیل بی حسی ناحیه احتمال رخداد تاول و زخم در محل IPL بعد از انجام ساب سیژن وجود دارد ولی انجام لیزر fractional 2Co ممنوعیتی ندارد و نیز لیزرهای فراکشنال nonablative مانند affirm نیز ممنوعیتی برای انجام همزمان با ساب سیژن ندارند. تجربه دیگر من در این زمینه استفاده از fractional RF بدنبال انجام ساب سیژن(همزمان) است که میتواند موجب افزایش میزان بهبودی اسکارهای آتروفیک آکنه شود.

توصیه ها :

 • سوالی که مطرح میشود اینست که این عمل برای چه افرادی توصیه می شود و در چه کسانی بهتر جواب می دهد؟ در جواب باید گفت که این عمل به عنوان اولین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به جوشگاههای عمیق آکنه بسیار مناسب است و پاسخدهی در کسانیکه عمق اسکارهایشان پهن است (Box and Rolling scars) بهتر از اسکارهای با سطح مقطع کم و عمق زیاد و تیز (Ice pick scars) است. ولی در کلیه افراد  بلااستثنا درجاتی از احساس بهبودی وجود دارد.
 • آیا قبل انجام این عمل، فرد باید اقدامات درمانی دیگری را انجام دهد؟ توصیه ما اینست که فرد در زمان انجام این کار فاقد آکنه فعال باشد و لذا کسانی که دارای جوشهای ملتهب و چرکی هستند ابتدا باید به فکر درمان آنها باشند تا درمان جوشگاهها. بسیاری از کسانی که تحت عمل ساب سیژن قرار می گیرند افرادی هستند که قبلا داروی ایزوترتینوئین( آکوتان) مصرف کرده اند. انجام این روش در زمان مصرف داروی ایزوترتینوئین و حداقل سه ماه پس از اتمام آن توصیه نمی شود.
 • بعد از عمل ساب سیژن مراقبتهای بعد از عمل بسیار اندک می باشند.  توصیه میشود بیمار به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از تماس دو سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب پرهیز کند و روی آنها از یک پماد آنتی بیوتیکی مانند موپیروسین استفاده نماید. در افرادی که سابقه رخداد تب خال در صورت  دارند تجویز پروفیلاکتیک آسیکلوویر توصیه میشود. بعد از ساب سیژن تنها بر خلاف لیزر درمانی روی سطح پوست مراقبت ویژه از نور آفتاب لازم نیست.
 • نکته بسیار مهم در درمان جوشگاههای آکنه این است که بیمار باید توقعش از نتیجه درمان منطقی باشد. هیچ روشی در حال حاضر برای درمان کامل اسکارهای آکنه وجود ندارد و تمام درمانها اثراتشان نسبی است. به همین دلیل اغلب ترکیبی از روشها برای حصول بیشترین نتیجه درمانی در نظر گرفته می شود. نوع انتخاب روش درمانی بسته به آگاهی، مهارت و تجربه پزشکان متخصص پوست با یکدیگر متفاوت بوده و همگی صحیح میباشند. به عنوان مثال شاید بعضی هنوز از روشهای punch elevation   یا روشهای جراحی دیگر استفاده کنند اما متخصص دیگری علاقه ای به آن نداشته باشد. من به تجربه ترکیبی از ساب سیژن، پیلینگ های موضعی عمیق با TCA(CROSS)، لیزر های  CO2 FRACTIONAL یا um YagErbi که لایه برداری کرده و ایجاد زخم می کنند یا لیزرهای affirm یا icon که زخم ایجاد نمی کنند، درمان باfractional RF with needle  و نیز میکرودرم ابریشن می تواند بهترین نتایج درمانی را حاصل نمایند. گاه لازم میشود از تزریق فیلر نیز برای پرکردن برخی فرورفتگی های مقاوم استفاده کنیم و اغلب بهترین پرکننده چربی خود فرد توسط عمل لیپوفیلینگ میباشد.
 • باید توجه داشت که از آنجا که درمان جوشگاههای آکنه بسیار سخت است و در عین حال با نتایج درمانی نسبی همراه است لذا بهتر است قبل از اینکه آکنه باعث ایجاد جوشگاههای بد منظره روی صورت یا بدن شود با پیگیری و درمان مناسب آکنه از ایجاد این جوشگاهها پیشگیری کرد، یعنی مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

این مطالب برای بیماران چه معنا و مفهومی خواهد داشت؟

اگر به موقع در صدد درمان جای جوش برآیید، خیلی زودتر و بهتر نتیجه خواهید گرفت. پس این نکته را آویزه گوشتان کنید که اسکار آکنه هر چه سریع تر درمان شود، نتایج حاصل بهتر و قابل قبول تر خواهد بود. اما بدون تردید پیشگیری از اسکار آکنه بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت، در این صورت بیمار دیگر مجبور نخواهد بود درد را تحمل کرده، کلی هزینه کند و مدت زمان مدیدی را سپری نماید تا جای جوش بهبود یابد.

اگر در این زمینه نیاز به مشاوره داشتید، با ما کلینیک زیبایی دکتر مرتضوی مقدم تماس بگیرید