ریزش مو از مشکلاتی است که هم مردان هم زنان دچار آن می‌شوند و تاثیر منفی بر زیبایی فرد می‌گذارد . بیشتر مردم روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهند. اگر تعدادی مو روی لباس یا برس خود پیدا کردید، نگران نباشید. اما اگر این تعداد افزایش پیدا کرد و یا هر زمان متوجه شدید موهایتان کم پشت شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ریزش مو تنها یک دلیل مشخص ندارد. یکی از این عوامل می‌تواند استرس و یا سبک زندگی باشد. غذاهایی که مصرف می‌کنید به شدت در روند رشد و ریزش مو تاثیر دارد. ژن شما هم نقشی اساسی در این مورد ایفا می‌کند. ریزش مو اغلب بعد از تشخیص علت، قابل درمان است.

یکی از نمونه کارها

انواع ریزش مو

ریزش سکه ای مو (alopecia areata):

کچل شدن و ریزش مو به صورت سکه ای در سر یکی از بدترین نوع ریزش مو در افراد است. این بیماری گاهی به ناخن و پوست بدن هم سرایت می‌کند. این ریزش در هر سنی اتفاق می‌افتد اما اکثر بیماران جوان هستند و کم تر از چهل سال سن دارند. ریزش موی سکه ای در اثر نقص عملکرد سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد. به این معنی که سیستم ایمنی بدن به جای عوامل بیماری‌زا و مهاجم خارجی، به اشتباه به سلول‌های سالم خود بدن حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. در مورد بیماری ریزش موی سکه‌ای، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث التهاب ریشه مو و نهایتاً ریزش آن می‌شود.

شاخص‌ترین علائم بیماری ریزش موی سکه‌ای، ایجاد لکه‌های کچلی در نواحی مودار بدن است. در اثر این بیماری، لکه‌های کچلی به اندازه یک سکه بر روی نواحی مودار بدن از جمله در پوست سر، پدیدار می‌شود. اما به طور کلی علائم این بیماری ممکن است در هر جایی از بدن که مو رشد می‌کند، ار قبیل ریش و مژه نیز مشاهده شود.

افرادی با غده تیروئید پرکار، دیابت و سندرم داون بیشتر به ریزش مو سکه ای مبتلا می‌شوند. ژنتیک و سابقه خانوادگی بیش از هر دلیل دیگری در این نوع ریزش مو دخالت دارند.

دو حالت زیر مراحل پیشرفته ریزش مو سکه ای هستند.

طاسیِ سر alopecia totalis

طاسی سر و کل بدن alopecia universalis (هیچ مویی در بدن نیست)

آلوپسیا (ریزش مو) همراه با اسکار:

آلوپسی اسکار معمولا به عنوان آلوپسی زخم شناخته شده است، و به گروهی از بیماری‌ها اشاره دارد که نه تنها باعث ازبین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود بلکه باعث ایجاد زخم و در نهایت باعث ریزش دائمی‌ مو می‌شود. این بیماری می‌تواند هر دو گروه مردان و زنان را صرف نظر از سن آنها تحت تاثیر قرار دهد.
علائم این بیماری اغلب با ریزش مو و زخم‌های تدریجی ظاهر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است با خارش، درد و سوزش همراه باشد. در ابتدا، این حالت موجب ریزش مو در تکه‌های کوچک می‌شود که در نهایت در طول یک دوره زمانی گسترش می‌یابد. علاوه براین، منطقه آسیب دیده ممکن است قرمز و ملتهب شوند و گاهی اوقات تاول‌هایی در ناحیه آسیب دیده ایجاد می‌شود.

آناژن افلوویم (Anagen effluvium)

ریزش موی سر، صورت و بدن  ناشی از شیمی‌درمانی، رادیودرمانی و ایمنی درمانی. البته همه ی داروهای شیمی‌درمانی سبب ریزش مو نمی‌شوند. در اغلب موارد، پس از اتمام دوره درمان، مو مجدد رشد می‌کند.

تلوژن افلوویوم (telogen effluvium)

فقط موی سر نازک می‌شود. ریزش موی سکه ای یا ریزش در نقاط خاص نداریم.

این نوع ریزش مو ناشی از موارد زیر است:

  • تغییرات هورمونی مثل زمان بارداری
  • استرس عاطفی شدید
  • فشار زیاده از حد به بدن مانند زایمان
  • عفونت یا عمل جراحی اخیر
  • سرطان یا بیماری کبد
  • تغییر رژیم غذایی
  • داروهای بتابلاکر (برای درمان فشارخون) یا داروهای ضد لخته خون

درمان ریزش مو:

دارودرمانی:

دارودرمانی یکی از راهکارهای درمانی ریزش مو می‌باشد .(لوسیونها، محلول ها، قرص ها و …)

گاهی اوقات، داروها در محل استعمال باعث تحریک‌پذیری یا واکنش‌های آلرژیک پوست می‌شود.

مزوتراپی:

مزوتراپی به مفهوم تزریق ترکیبات دارویی به پوست سر با هدف بهره‌بردای از خاصیت درمانی آن در بهبود قسمت آسیب‌دیده است . دراین روش  مخلوطی از چند ترکیب دارویی مختلف از جمله ویتامین B5 و ویتامین H (بیوتین) که اجزای ضروری برای رشد موها محسوب می‌شوند در پوست سر تزریق می‌شوند . این ترکیبات موجب افزایش جریان خون در پوست سر و تأمین مواد و عناصر مورد نیاز برای رشد موها می‌شوند.این تزریق توسط وسیله ای به نام مزوگان انجام می‌شود .

روش پی آر پی (PRP)

PRP چگونه در درمان ریزش مو کمک می‌کند؟

وقتی فولیکول های مو و یا ریشه موها سالم است، رشد موها نیز طبیعی است. فولیکول های مو به دلیل تغذیه شان توسط خون زنده می‌مانند. وقتی ما پلاکت ها را توسط پی آر پی به محل فولیکول آسیب دیده مو وارد می‌کنیم، مکانیسم ترمیم زخم به صورت طبیعی تقویت می‌شود. برخی پزشکان در سراسر جهان بر این باورند که PRP می‌تواند برای تحریک رشد فولیکول های مو، جهت جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد .

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی، یک محلول تزریقی است که از خون خود بیمار گرفته می‌شود و از طریق بالا بردن غلظت پلاکت‌ها در سرم خون به دست می‌آید. اغلب افراد عادی، پلاکت‌ها را به عنوان یکی از اجزای خون که نقش منعقد کردن آن را بر عهده دارد می‌شناسند. اما عملکردها و قابلیت‌های پلاکت‌ها خیلی بیشتر از فقط لخته کردن خون است. این پلاکت‌ها هنگامی‌که فعال می‌شوند، مقادیر بالایی از سایتوکین‌ها و عوامل رشد را از خود ترشح می‌کنند که به عنوان یک عامل فعال در فرایند ترمیم زخم‌ها و جراحت‌ها عمل می‌کنند.

روش مزونیدلینگ: میکرونیدلینگ مو

میکرونیدلینگ در ناحیه سر می‌تواند به تقویت فولیکول های مو کمک کرده و ریزش موی آندروژنیک را متوقف و رشد مجدد موهای آسیب دیده را تحریک کند. میکرونیدلینگ مو با افزایش جریان خون موضعی و کاهش سبوم در اطراف فولیکول مو و افزایش پروتئین wnt و نهایتا کاهش دی هیدروتستوسترون اثر خود را بر روی فولیکول های مو اعمال می‌کند. پروتئین wnt موجب افزایش فولیکول های جدید می‌شود. بعلاوه در میکرونیدلینگ موی سر منافذ ریزی در پوست سر ایجاد شده که ورود ویتامین ها و سرم های تقویتی را به عمق پوست در ناحیه فولیکول های مو تسهیل می‌نماید.